هیچ چیز ناخوشایندتر از صدای جیغ سیستم کنفرانس و بلندگوهای محل برگزاری یک جلسه نیست.

براستی چرا دغدغه اول مسوولین برگزاری یک همایش، نگرانی از عملکرد سیستم کنفرانس است؟ چگونه می توان تفاوت کیفیت را هنگام انتخاب تجهیزات کنفرانس تشخیص داد تا از عواقب ناگوار آن در هنگام برگزاری جلسه و همایش پیشگیری کرد؟

زنجیره سیستم کنفرانس و نحوه چیدمان میکروفن کنفرانس

با ما همراه باشید تا شما را با جزئیات مهم انتخاب تجهیزات کنفرانس آشنا کنیم

سیستم صوتی کنفرانس به مجموعه‌ای از تجهیزات کنفرانس گفته می‌شود که شامل میکروفن کنفرانس، مرکز کنفرانس و سیستم صوتی می‌شود. 

در یک سیستم کنفرانس صوتی، میکروفن‌های کنفرانس به صورت یک یا چند زنجیره به مرکز کنفرانس متصل می‌شوند. صدای شرکت‌کنندگان و رییس جلسه، پس از پردازش در مرکز کنفرانس به اسپیکرهای روی یونیت‌های میکروفن‌های کنفرانس منتقل می‌شود. 

حال اگر خروجی سیستم کنفرانس صوتی به یک  آمپلی‌فایر صدا متصل شود، امکان تقویت صدا از طریق بلندگوهای متصل به آمپلی‌فایر فراهم می‌گردد. استفاده از میکسر صدا هم کمک می‌کند که ورودی‌های دیگر در کنار میکروفن‌های کنفرانس مانند صدای لپ‌تاپ فرد ارائه دهنده، صدای DVD پلیر و … هم در سالن پخش گردد. بنابراین وجود یک سیستم صوتی با کیفیت ضامن کیفیت نهایی در استفاده از یک سیستم کنفرانس با کیفیت است.

گاهی ممکن است تعداد میکروفون‌های کنفرانس بیشتر از تعداد قابل پشتیبانی یک مرکز کنفرانس باشد. در این شرایط از یک افزایش دهنده توان مرکز کنفرانس برای تقویت سیستم کنفرانس صوتی استفاده می‌شود.

معمولاً در یک سالن کنفرانس، علاوه بر سیستم صوتی کنفرانس، سایر تجهیزات کنفرانس مانند تجهیزات تصویری نظیر مانیتور، دیتا ویدئوپروژکتور، پرده پروژکتور، نمایشگر بزرگ، باکس اتصالات روی میز کنفرانس، ویدئو کنفرانس و دوربین‌های قابل کنترل یا اتوماتیک نیز وجود دارند. اگرچه این تجهیزات جزو سیستم کنفرانس صوتی حساب نمی شوند اما بطو معمول وجودشان در سالن های کنفرانس و آمفی تئاترها الزامی است.

برای داشتن یک سیستم کنفرانس باکیفیت می‌بایست در انتخاب تجهیزات کنفرانس دقت شود. مهمترین این اجزا میکروفون‌های کنفرانس و سیستم صوتی هستند

برندهایی که با آنها کار میکنیم