هدفون یا اسپیکر؟! مسئله این است… !

منبع عکس: LiveScience.com

آمار بالای تصادفات و تلفات رانندگی، یکی از بدترین خبرهای رسانه­‌هاست. در این میان تعداد عابران پیاده­‌ای که در حوادث رانندگی قربانی برخورد با خودروها یا قطارها می شوند، تکان دهنده است.

طبق آماری که در وبسایت مدیکال دیلی منتشر شده، تعداد قربانیان عابر پیاده در حوادث رانندگی به علت استفاده از هدفون در سال۲۰۱۲ به نسبت سال ۲۰۰۴
سه برابر شده است.

بررسی های به عمل آمده نشان می دهد که عمده این بی توجهی به دلیل عدم شنیدن صدا یا در اثر حواس پرتی اتفاق می افتد که حاصل نابینایی حسی از تجهیزات الکترونیک است. تجهیزاتی مانند هدفون، اندام حسی بدن و مغز را طوری درگیر می کنند که باعث می شود انسان ها صدای بوق را که در ۲۹% موارد بطور قطع قبل از وقوع حادثه به صدا درآمده، نشنوند.

آمار تصادفات ناشی از هدفون

منبع نمودار: Medical Daily / طراحی: شرکت آوا پرتو پرداز

در ایران نیز آمار تصادفات رانندگی بدلیل خطای انسانی بالاست به‌ گونه‌ای که ۹۷.۵% را به خود اختصاص داده است. خبر نگران کننده این است که ۱۹% این تلفات، طبق آماری که در پایگاه ساینس دایرکت منتشر شده مربوط به عابران پیاده است. البته در منابع دیگر مانند مقاله ارائه شده در پایگاه سیویلیکا و بر اساس داده های سال ۱۳۸۵ پلیس راهور، آمارهای تکان دهنده تری نزدیک به ۳۰% هم وجود دارد.

تفنگ ها نمی توانند مردم را بکشند اما هدفون ها می توانند

در این آمارها بیش از نصف کشته شدگان در حال عبور از عرض خیابان و جاده بوده اند. بررسی ها نشان می دهد سه عامل اصلی باعث آمار بالای تلفات عابران پیاده در ایران است:

  • فرهنگ رانندگی پایین و عدم احترام به قوانین
  • مشغولیت ذهنی که برای انسان ها در سبک زندگی ماشینی امروز وجود دارد و موجب عدم تمرکز و در نتیجه بی دقتی می شود

و

  • استفاده از تجهیزاتی مانند هدفون که باعث جلوگیری از شنیدن صداهای اخطار دهنده مانند بوق می شود.

واضح است که دو مورد ابتدا، نیازمند تلاش های وسیع و زمان برای حل آن ها توسط دولت ها و مردم است، اما مورد سوم می تواند با کمک تکنولوژی حل شود.

اگرچه علاقه مردم و کاربرد گوش دادن موسیقی یا فایل های صوتی و پادکست حین انجام کارها و راه رفتن را نمی توان نادیده گرفت، اما نمی توانیم از کنار آمار بالای تصادفات و تلفات عابران پیاده بدلیل استفاده از هدفون نیز به سادگی عبور کنیم.

لذا دانشمندان دست بکار شده و طی سال­های اخیر به­ دنبال راه حل­های تکنولوژیک برای طراحی دستگاهی به عنوان جایگزین هدفون بوده اند. یکی از پیشرو­­ترین کمپانی­ها در تولید سیستم­های صوتی و بلندگو برای کاربردهای متنوع، کمپانی BOSE است. کمپانی بوز با ارائه یک اسپیکر گردنی توانسته است ضمن پاسخگویی به نیاز انسان برای گوش کردن صدا در حین انجام کارهای مختلف، از پوشاندن گوش خودداری کند.

این مدل از اسپیکرهای بوز که SoundWear Companion Wearable Speaker  نام دارد با شعار دست آزاد، گوش آزاد، تولید شده است تا به کاربر اجازه دهد ضمن شنیدن صدای مورد علاقه اش، از شنیدن صدای اطراف و خصوصا صداهای هشدار دهنده محروم نشود.

HANDS FREE

زنی که اسپیکر گردنی بوز دارد

EARS FREE

شاید یکی از ابهامات در مورد نحوه رسیدن صدا به گوش کاربر و امکان ایجاد مزاحمت احتمالی برای اطرافیانش باشد. سازنده در این دستگاه از دو اسپیکر بوز جهتی با تکنولوژی WaveGuide استفاده کرده است تا ضمن ایجاد حس بهتر از شنیدن صدای با کیفیت، حداکثر حجم صدا را به گوش کاربرش برساند تا به اطراف.

همچنین وضعیت قرار گرفتن این اسپیکر پشت گردنی بر روی گردن انسان کاملا مطابق با ارگونومی بدن طراحی شده است. وبسایت دیجیاتو ضمن تمجید از این بلندگو، اسپیکر گردنی بوز را شبیه بالش های دورگردن درون هواپیما دانسته است

بخش داخلی اسپیکر گردنی بوز

منبع عکس: دفترچه راهنما

نرم افزار اسپیکر گردنی بوز

همچنین با استفاده از بلوتوث و از طریق اپلیکیشن Bose Connect که هم با سیستم عامل اندروید و هم اپل سازگار است، امکان اتصال به ۸ دستگاه که دوتای آنها می تواند همزمان باشد فراهم شده است. لذا برخی برای تاکید بر این امکان جالب، به آن اسپیکر دورگردنی بلوتوث می­گویند. همچنین تمامی نیازهای تلفنی کاربر نظیر پاسخگویی به تماس­ها و حتی ارتباط با دستیاران صوتی گوگل و اپل هم از طریق این اسپیکر دورگردنی امکان­پذیر است.

یک هشدار لرزشی به هنگام دریافت تماس، به خوبی کاربر را مطلع میسازد.

یکی از توانمندی های این اسپیکر گردنی، قدرت نگهداری شارژ است. اگرچه این اسپیکر پس از شارژ کامل از طریق درگاه میکرو یو اس بی، می تواند تا ۱۲ ساعت کار کند اما یک شارژ سریع ۱۵ دقیقه ای هم در شرایط فوری می تواند ۲ ساعت کارکرد را برای کاربر اسپیکر گردنی بوز فراهم کند.

جزئیات شارژ اسپیکر گردنی بوز

منبع عکس: دفترچه راهنما

درآوردن کاور اسپیکر گردنی بوز

منبع عکس: دفترچه راهنما

شاید یکی از نگرانی ها کثیف شدن کاور اسپیکر باشد. خوشبختانه کاور آن کاملاً قابل جداسازی و شست و شو است.

در شرایطی که کاربر سبک زندگی پر جنب و جوشی دارد، ورزش میکند و یا در معرض گرد و غبار و دوده و … می‌باشد، روکش جداشوندهء این اسپیکر میتواند راه حل مناسبی برای محافظت از آن باشد.

این اسپیکر همراه بلوتوثی حتی بدون پوشش هم، در برابر تعریق، باران سبک و آفتاب شدید مقاوم میباشد.

Lew Later یکی از افرادی است که در کانال یوتیوب خوبش به نام Unbox Therapy به بازکردن جعبه و بررسی دقیق تجهیزات جدید و جالب می پردازد. در اینجا می توانید ویدئوی زیرنویس شده ی او در مورد اسپیکر گردنی بوز را ببینید:

همچنین میتوانید این ویدئو را در کانال آپارات ما هم تماشا کنید.

دفترچه راهنمای اسپیکر گردنی بوز